Teele Rebane- Minu Hongkong

Olen elanud Hongkongis 4 aastat. Alates 2017. aastast on erinevusi praegusega märgata mitmeid.

Alustame surmast – Hongkong sureb alati. Hongkongi staatus pole kunagi tema enda käes olnud – inimesed pole saanud kunagi valida oma saatuse üle. Alati on olnud suured ja dramaatilised muutused, mida saab nimetada surmaks – näiteks  “meedia surm”, “demokraatia surm” jne.

1897- 1997 kestis new territories liisileping. 1997. aastast seega I surm, new territories liisileping sai läbi. Kuna new territories liisleping nii suur osa Hongkongist, siis otsustati kõik üle anda 50a) → 50a et teha Hongkongist õige Hiina linn. Hongkong erineb Hiinast näiteks oma seaduste ja vabadustega. 

2019 – II surm – väljaandmisseadus: Hongkongist saab kurjategijaid välja nõuda ja Hiinas nende üle kohut mõista. Antud seadus tõi kaasa Hongkongi suurimad meeleavaldused. Suurimad, sest hongkonglased on “protestirahvas” – käia tänavatel loosungitega on tavaline asi, näiteks Tiamanni aastapäeva mälestatakse iga aasta.

Teelest sai kolmanda aasta meediatudengina ajakirjanik ja hakkas meeleavaldusi kajastama. Meeleavaldused oli rohkem kui väljaandmisseadus, inimeste jaoks oli see märk taas oma saatuse käest andmisest. Igapäevaselt lastakse hiinlastel vabalt maad osta. Seejuures hoitakse neile Hongkongi ülikoolides erilisi kohti, millele valitsus ei astu vahele. Probleem oli ebavõrdsuses ja hirmus vabaduse kaotamise ees.

Protestid algasid rahumeelselt, kuid muutusid vägivaldseks, sest valitsusele anti käsk meeleavaldused mahasuruda. Pisargaas toob inimesed kokku: joostakse ühes suunas, jagatakse vett ja silmatilku. Ühine kannatus on kooshoidmise alus. “Glory to Hong Kong” oli revolutsiooni idee, mis peitis endas palju rohkem kui protesti väljaandmisseaduse vastu.

“5 demands and not 1 less”

1. Ainukene mis teoks tehti

2. Põhjus miks meeleavaldused nii kaua kestsid! Kui sa ei tea pipragaasi maitset, pole sa hongkonglane. Politsei relvadel olid oranžid sildid “less lethal”. Aga kas ka tegelikult olid, kui kummikuulidega tulistati väga lähedalt. Kummikuule oleks pidanud põrkamisega laskma, mida aga ei tehtud. See ajas inimesed vihale… politseinikud, kes olid sind justkui terve elu kaitsnud, lasevad nüüd sind. Tekkis arusaam, et valitsus võitleb sinu vast, mis viis järjepideva eskaleerumiseni.

3. ja 4. “Märatsejaid” saab kümneks aastaks vangi panna, meeleavaldajaid mitte.

5. 1997. aasta lubadus oli, et inimesed saaksid valimisvabadusi, Hongkongi protestidel oli selleks siis alus LEGCO – Hongkongi parlament, Chief Executive – peaminister 

Meeleavaldused kulmineerusid anarhiaga, ülikooli linnakud võeti meeleavaldajate poolt üle ja nendest said meeleavaldajate peakorterid. Minnes hommikul kella üheksaks kooli, pidid hommikul kaheksast alustama barrikaadide ületamist. Kõik uksed olid toolide ja laudadega kinni pandud, pealegi piiras ülikoole politsei. Anarhia kestis 12 päeva, ülikooli võisid jääda kinni 12 tunniks, mille jooksul polnud isegi ajakirjanikel võimalik väljuda.

Üle 1000 kohaliku vahistati, ka meditsiinitöötajaid ja ajakirjanikke. Mult võeti ka andmed aga blondid juuksed, valge nahk ja Euroopa pass päästis. Oma rahva vastu tehti sellel hetkel juba kõike, kuid Euroopa passi vastu ei julgetud minna.

Maailma reaktsioon on enamuses olnud Thoughts and prayers, välja arvatud Uus-Meremaa, kes ütles otse, et väljaandmisseaduse vastuvõtmine läheb üleandmisleppe vastu. Naaberriigid  on suhtunud sellesse kui Hiina siseasja.

2020 National Security Law – III surm, mille lükkas Hiina läbi. Tavaliselt Hiina valitsus esitab eelnõu ja Hongkongi kohtud otsustavad ise seaduse üle. Siinkohal Hiina läks üle Hong Kongi kohtu peade. Seadus lõpetas meeleavaldused, mis läksid nüüdsest riigivõimu õõnestustegevuse alla. Iga hommik järgnesid uudised, kuidas NSL all on kohalikke arreteeritud – hästi tuntud aktivistid, kohalikesse omavalitsustesse valitud esindajad jt. Seadus ei pidanud puudutama eelnevaid rikkumisi, kuid praeguseks hetkeks kõik pro-democracy aktivistid kas vangis või põgenenud.

 • Lisaks Hiina on kehtestanud Hong Kongis uusi seaduseid
  • Exit ban – valitsus saab su passile panna märkme, millega ei saa sa enam linnast lahkuda
  • Fake news seadus – meedia ja ajakirjanike vastu, fake news illegaalne
  • Anonüümseid SIM kaarte ei ole enam – SIM kaarti ostes pead andma oma nime ja isikuandmed. 
  • Carrie Lam (Hongkongi peaminister) on oma saade neli korda päevas kõige kuulsamas telekanalis, kus käivad Hiina kommunistliku partei liikmed ja hiinameelsed kodanikud e propaganda

Hongkong kui final frontier. Hongkongi meeleavaldused oli viimane kord kui maailma riikidel oli võimalus astuda vastu Hiina käitumisele. Kuna ei tehtud midagi, siis nüüd on tunne, et Hiinal ongi vabad käed. Hongkongi mure on kõigi mure, keda huvitab sõnavabadus, interneti-, ajakirjandusvabadus ja üldse demokraatia.

Küsimused:

Hongkongi politseid on üritatud aastaid Hiinale lähemale tuua (lastele stipendiumid, HKP liikmed jne).

Miks Hongkongi politsei keeldus vägivalla lõpetada?

 • Isegi kui sa mõtlesid teisiti, ei saanud sa rääkida, seega sa ka ei saa teada, kes on need teised, kes samamoodi mõtlemad.

Kui palju Hiina toetajaid on? 

 • Vastu hakkab keskklass ja töölisklass, rikkad toetavad Hiinat:
 • Raha seotud Hiinaga läbi investeeringute ja äride 

Mida oleks saanud teha?

 •  keegi ei oodanud sõda USA ja Hiina vahel 

Lahkumine Hongkongist? 

 • paljud on juba lahkunud, paljud plaanivad. Enamus kolib Austraaliasse, ÜKsse või Taiwani. 300,000 lahkub järgmise paari aasta jooksul. Viisa jaoks on vaja tuberkuloosi test teha, tavaliselt kolm päeva ootejärjekord tulemusteni, praegu 10 nädalat tegemiseni. 
etEesti