Rein Toomla: “Valimisvaatlejana Gruusias”

Sandra Maasalu: Kokkuvõte Rein Toomla loengust

Semestri avaloengu teisipäeval 19. veebruari pidas RSR-s TÜ õppejõud politoloog ja RSRi vilistlane Rein Toomla, kes rääkis, kuidas ta jaanuaris Gruusias presidendivalimisi vaatlemas käis.

Nii Toomla kui teiste OSCE vaatlejate roll oli Gruusias eelkõige kontrolliv. Vaatlejaid oli u 300, kuid jaoskondi 3500. Kaheliikmelised tiimid käisid valimistepäeval igaüks läbi 10 jaoskonda ja seega suutis OSCE katta neist umbes pooled.

Et vaatlejaks saada, on vaja kas kõvasti raha või kõvasti õnne. Omal käel minnes maksnuks see ligi 30 000 krooni, kuid Toomla ja veel 7 eestlase mineku finantseeris välisministeerium. Gruusias oli kohal ka üle 20 riigikogulase ja kümmekond ajakirjanikku ning kahtlastes piirkondades reservohvitseride kogu esindajaid.

LTOd e long term oberver’id olid kohal juba alates septembrist ja nende ülesanna oli ette valmistada Toomla-suguste e STOde, short term observer’ite tulek. Toomla vaatluspiirkond asus Musta mere lähedasel madalal tasandikul, põllumajandus-piirkonnas.

OSCE paneb tiimid kokku vastandite põhimõttel: mees-naine, noor-vana, kogenud-vähekogenud. Toomla paariline oli noor blond poolatar. Kahe tiimiga suutsid nad läbi käia 22 valimisjaoskonda. Kõige hullema mälestusena on kõikjalt meeles külm, sest grusiinid talveperioodil reeglina ei küta, kuna “külm läheb ju kohe üle ja siis on jälle palav.” Ajutine küte oli koolihoonetes jm korraldatud raudahjudega.

Üks kohalik valimiskomisjon koosnes 13-st inimesest ja valijaid oli selles konkreetses piirkonnas 400. Häälte kokku lugemiseks kulus sellest hoolimata tervelt 6 tundi. Liideti arvelaual ja lõpuks kontrollis keegi kalkulaatoriga üle. Rumalast seadusest tingituna töötas 13-st inimesest ainult 4. Kõigest sellest nähtus järelemõtlematus ja organiseerimatus.

OSCE tahtis kolm korda päevas saada faksiga 10 lehekülge erinevaid vaatlejate täidetud küsimustikke. Olemasolevast kolmest faksiaparaadist töötas aga vaid üks ja seegi saatis ühe lehe 10 minutiga. Korraga tuli aga saata 10 lehte ja ka seal ruumis oli külm nagu õues… See näitab ka OSCE poolset läbimõtlematust.

Järgmisel päeval deklareeris OSCE, et valimistel oli üldiselt kõik korras, kuid mingit täpsemat analüüsi polegi järgnenud. Toomla sohki ei märganud, kuid seda ei saagi tema hinnangul ilma keelt oskamata märgata. Hoolimata korruptsiooni kõrgest tasemest on kohaliku valimiskomisjoni äraostmine suhteliselt võimatu, sest selle 7 liiget valitakse kõrgemalt poolt ja 6 on delegeeritud parlamendierakondadest. Vaevalt suudaksid erinevate parteide inimesed omavahel raha pärast kokku leppida ühe kandidaadi kasuks petmises. Küll aga oleks kerge ära osta ringkonnakomisjoni 5 apoliitilist liiget. Toomla seisukoht on, et OSCE vaatlejad polegi tegelikult pädevad hindama, kui korras asjad tegelikult on kas või gruusia keele oskamatuse ja sealsete seaduste mittetundmise pärast.

Gruusia ise jättis Toomlale masendava mulje. Gruusia nõukogudeaegsest laiast joonest ja suhtelisest rahaküllusest pole enam midagi järel. Kõik laguned, ligadi-logadi ja mahajäetud. Näiteks kohaliku omavalitsuse hoonel olid pooled aknad katki ja riigi tähtsaima tee ääres oli tosinkond varemeis kunagist suurettevõtet. Teedes haigutavad suured augud. Sellel foonil on jutt ELi ja NATOsse astumisest absurd.

Konspekteeris Sandra Maasalu

etEesti