Karmo Tüür – “Valgevene Venemaa ebuses”

Universaalne kirjeldamine reziimisiirete teooria:

on olemas neli elementi, mida tuleb vaadelda, et näha kas režiim on püsiv.

  • Majandus
  • Ühiskond
  • Eliit
  • Väline surve/mõju

Kas Valgevene on püsiv tugev nendes parameetrites?

Valgevene majandus on ühetulukeskne. Turg on põhimõtteliselt ainult Venemaa. Ekspordib väetisi Euroopasse, kuid see on väike turg. Müüb Euroopasse Venemaalt toodud kütust (õiguslikus mõistes hall ala ning väga hästi kütuse müümine ei toimi). Majandus pole päris nõrk, kuid siiski ei suuda ise püsida.

Valgevenelased on ise uhked raskemasinatööstuse üle, kuid sellele on ainult üks turg: Venemaa, kes toodab rakette ja naftapuurplatvorme.

Põllumajandustoodang: Suurim ekspordiartikkel on piim, kuid see on tegelikult Euroopast sisse toodud. Venemaa ja Valgevene piir on ehitatud üles, kuid tegelikult piiri olla ei tohiks. Valgevene ei saa töötada ilma Venemaata.

Enamik, eriti linna-, loov- ja kultuuriinimesed, ei toeta valitsust.

Maakohad ja suurettevõtted pigem toetavad. Režiim ei saa jätkuda kuigi pikalt

Valgevene eliit ei ole poliitiline, see on hoopis majanduslik. Seega on nad otseses toiduahelas, hoolimata juhist. Ei ürita juhile vastu hakkama ja ei saaks ka asendada praegust režiimi, kuna tegemist ei ole poliitilise eliidiga

Venemaa toetus on tinglik. Tahavad välja vahetada Lukashenko kellegi leplikuma vastu.

Režiim ei ole praegusel hetkel püsiv.

Mis suunas liigub režiim?

Tahetakse tavaliselt jätkata nii nagu süsteem on, aga nii et endal oleks kasulik. Režiimi liikumine sõltub palju ka välisest keskkonnast. Millised poliitilised praktikad on mujal näha?

Parim näide: Eesti. Miks läks Eesti üle taasiseseisvusmisel demokraatiale? Sest meie ümber oli demokraatiat näha. Peab olemas olema nö. käehoidja. Meile oli selleks Soome. Demokraatiat suudetakse taluda ainult siis, kui käehoidja on neutraalne või positiivne. Näiteks Läti „käehoidja“ oli Rootsi. Monarhist demokraatiani ei juhtu üleöö. Meie kopeerisime Soome demokraatiat.

Valgevene seisab valiku ees: Euroopa või Venemaa. Suur osa eliidist (majanduslik, nende toiteahelates püsimine sõltub Venemaast) toetab Venemaa valikut.

Kui Valgevene valib Euroopa, siis toimub sügav sotsiaalmajanduslik kollaps. Eliit seda ei taha. Üleminekuperiood tuleb väga valus. Uus juht on arvatavasti kõige vihatum juht Valgevenes ja tulevikus räägitakse heast Lukashenko ajast. Lääs ei luba alguses suuri võimalusi ning on väga kaalutletud otsuste tegemistel

Kui Valgevene valib Venemaa, siis jäävad asjad põhimõtteliselt samaks. Venemaa annab kohe ja ei hooli, nad ei taha, et asjad muutuks.

Venemaa Föderatsiooni mõju: Mida tahab Venemaa?

Alates 91 aastast on Valgevene ja Venemaa laual olnud üks leping, mida kutsutakse kapituleerimispaktiks. Keegi ei ole selle peale tõsiselt mõelnud. Lepingu järgi tekiks Valgevenest ja Venemaast liitriik ning Valgevene peaks liitriigi (mitte Venemaa!) tasandile andma 95% oma pädevusest. Euroopa Liidus on liitriigid andnud ära umbes 14% oma pädevusest.

Kas see on see mida Venemaa tahab?

89 subjekt Venemaa Föderatsioonis? Venemaale oleks kasulik kui Valgevene jääb ise riigiks.

Lepinguga jääks Valgevene alles, kuid ikkagi oleks Valgevene Venemaa käpa all. See on üks väheseid tingimusi, kuidas Lukashenko võimule jääks.

Lukashenko ei ole harjunud olema alandlik ja arvatavasti ei jää heaks partneriks Moskvale. Hõre opositsioon on Venemaale palju ahvatlevam.

Kõige tõenäolisem stsenaarium Tüüri meelest– opositsioon saab Lukashenkoga kokkuleppele, tehakse reform, uued vabad valimised, keegi teine saab võimule.

Küsimused

Miks eliit ei võta üle?

Praegune eliit, neil on üks funktsioon, sotsiaalmajanduslik funktsioon. Praegune eliit ei ole valmis seda rolli vastu võtma. On ka tänavatel tekkinud eliit, kuid ei ole ideestiku ja liidreid.

Millised plaanid opositsioonil on?

Üks plaan on see et tahetakse hoida häid suhteid Venemaaga (tahame jätkata nii nagu on), muuta valimisseadustikku. Venemaa võtab arvatavasti kiiresti üle ja laseb suurfirmad kiiresti põhja.

Kui suur on Vene agentide arv Valgevenes?

Enamik Valgevene julgeolekuteenistusest on käinud Venemaal sõjakoolis, ka sise- ja välisluure, kedagi uut ei saa juurde panna. Valgevenel pole ressursse, et ise oma julgeolekut tagada. Sellises seisus on ka näiteks Moldova ja Gruusia.

Ka on tõenäoline, et Lukashenko kõrvaldatakse mõnel julmal viisil?

See on olemas. Aga arvatavasti tehakse talle ettepanek, millest ta ei saa keelduda. Putin käitub temaga nii, nagu tahab.

Kui suur on võimalus et Valgevenes hakkab kodusõda?

Ukrainlased avastasid tänu Putinile patriootsuse. Sama avastab ka Valgevene. Nende ende müüt on see, et nemad on soorahvas kes ei reageeri ja ei sekku. Nüüd on and avastanud, et äkki ikka tasub enda riiki kaitsta. Olukord võib minna kineetiliseks, kuid kodusõda ei usu. See pole nende minapildis sees.

Kas Venemaa peab minema oma võimudega sisse?

Nad on seal juba ammu olemas. Võib minna sinna olukorrani, et Lukashenko esitab ametliku abipalve. Valgevene rahvas on käitunud valitsuse vastu viisakalt. Võim oli ebaporportsionaalne, kuid käitus siiski nii nagu pidi, kasutasid mundrimehi. Aga paari päeva eest hakati kasutama erariites mehi, kes kumminuiade ja relvadega tänavatel olid. 

Kui iseseisev on Valgevene sõjavägi Lukashenkost ja kuidas on nende suhted Venemaaga?

Ei oska öelda. Vanem generatsioon allub pigem Venemaale. Neil on näiteks ühisõppused.

Mis sai Wagnerite poistest?

Wagneri seltskond ei ole selleks kohandatud, kuid neile võidakse mingi käsk anda.

Kas see, mis juhtus Ukrainas oleks ka Valgevenele ülekantav?

Ukrainal oli lihtsam, Ukrainas olid tugevad mentaliteedid, mida Valgevenel ei ole. Valmisolekut ka ei ole.

Mis on Kasahstani lõppunkt?

Kasahstan näeb ennast Euraasia või isegi universumi keskpunktina ja üritavad võõrandada ennast nii Venemaast kui Hiinast. Aga nad kardavad Hiinat, seega on nad valmis tegema Venemaaga koostööd.

Kas Lukashenko mõtles võimu pojale üle anda?

Ta tahab talle tagada talle parima tuleviku, istutada ta nii sügavasse eliiti kui võimalik.

Kui tõhusad on Lääne sanktsioonid, kui Valgevene on sõltuvuses Venemaa majandusest? Ja kas see ei tekita rahvas vastandlikkust?

Lääs on toiminud targasti ja teinud sanktsioone kindlate firmade ja isikute pihta. Valgevenes ei ole kõrgeid ootusi ning sotsioloogia on keelatud. Valgevene ei näe ennast Euroopa Liidu osana.

Valgevene müütide kohta on ka alternatiivseid narratiive?

Üks on see, mis on riiklikult soositud, Valgevene on kaasaegne tööstusriik, mida keegi ei usu. Teine, võitlev pool näeb, et Vana Poola-Leedu riik oli hoopis nende riik. Neil on vana väärikas vürstiriigi ajalugu ja seda tuleb taastada. See on läbi vastuseisu muutunud populaarseks.

etEesti