Kaarel Kaas – Operatsioon „Valatud Tina“ Gaza sektoris: põhjused, kulg, tagajärjed

Sandra Maasalu: Kokkuvõte Kaarel Kaasi loengust

28. aprillil esines RSR-i 2008. aasta parima välispoliitikast kirjutaja auhinna võitja KAAREL KAAS teemaga: Operatsioon „Valatud Tina“ Gaza sektoris: põhjused, kulg, tagajärjed.

Sissejuhatuseks tegi RSR-i asepresident Sandra Maasalu kiirkokkuvõtte Vahemere idaranniku ajaloost. Kaarel Kaas jätkas 2006. aastast, mil Palestiinas tuli demokraatlike valimistega võimule Hamas.

I Põhjused:

1) Esimene tegur tänavuses jaanuarisõjas on Hamasi võimuletulek. Alguses valitseti koos Fatah’ga, kuid 2007. aastal hakaks see üha enam murenema. Pärast siulist kodusõda võttis Hamas 2007. suvel Gazas võimu üle. Hamas asus võimu kindlustama, samal ajal süvenes majandus- ja diplomaatiline blokaad teiste riikide poolt. Hamas asus oma sõjalist tiiba regulaararmee stiilis ümber kujundama, suuruseks 6000-10 000 meest. Eeskujuks oli Liibanonis tegutseva Hezbollah struktuur, mis kujundati Iraani toel. Egiptuse-Gaza piiri all olevate kümnete (või isegi sadade) tunnelite kaudu läksid Hamasi instruktorid Süüria kaudu väljaõppele Iraani. Väljaõpet teostas Iraani Revolutsioonilise Kaardiväe (armee armee sees) eriüksus. Hamas lõi ka siseväe e täitevväe (executive force), mis vastutab sisejulgeoleku eest.

Majnadusblokaad pärast 2007. a juunit süvenes. Suleti Rafa piiripunkt Egiptusega, jäi ainult 2 piiriületuspunkti Põhja-Gazas. Kuna Hamas jätkas Iisraelile raketirünnakuid, kuulutas Iisrael Gaza 2007. dets vaenulikuks piirkonnaks. 2008. a. täielik majandusblokaad – jao pärast nii elektrit, vett, esmatarbekaupu kui kütust. Olukorda leevendasdi eelmainitud tunnelid Egiptusega 13 km pikkuse nn Philadelphia koridori all. Hamasi toetus hakkas blokaadi tõttu radikaalselt halvenenud sotsiaalmajandusliku olukorra tõttu vähenema.

Kuigi Hamas on väidetavalt Iisraeli loodud, on Iisraeli positsioon organisatsiooni suhtes nii jäik, sest Hamas on massiohvritega terrorirünnakute nö maaletooja piirkonnas. Lisaks pole Hamas kunagi tunnistanud Iisraeli eluõigust, taotleb islamiriigi loomist Lähis-Idas ja pooldab relvastatud võitlust. 2008. a. suvel kuulutas Hamas ühepoolselt välja 6-kuulise vaherahu, et taastada jõudu uueks võitluseks, nagu nad ise ütlesid.

2) 2006. a Iisraeli-Hezbollah kokkupõrkes kujunes patiseis. Iisraelil olid olulised kaotusd, palju vigu juhtimises, demoraliseerumine. Kokuvõttes pidas Araabia maailm Hezbollah’d võitjaks, kuigi too pakkus ise vaherahu. Iisraeli heidutusvõime (Israel võidab alati, annab ennetava löögi, Iisraeli vastulöök on alati ülekaalukas) sai olulise löögi. Hezbollah toimis Hamasile rollimudelina.

3) Iraan on olnud Hezbollah loomise initsiaator, Süüria vaid tehniline kanal. Seega sõda Hezbollah’ga on Iisraeli jaoks sõda Iraaniga.

II Eesmärgid:

Iisrael

1) Lõpetada Hamasi raketituli Iisraeli asundustele.

2) Ennetav löök enne, kui Hamas muutub liiga tugevaks. Hamasi sõjaline võimeku oli kiiresti kasvanud ja Hezbollah’ga liitumisel varitses oht sõjaks kahel rindel.

3) Hamasi nõrgestamine.

4) Taastada usk Iisraeli sõjalisse heidutusse.

Hamas Lootis blokaadi oma vaherahuga lõpetada. Kui seda ei juhtunud, arvas, et provotseerides konflikti, on võimalik sundida Iisraeli taganema. Arvati, et Iisraeli juhtkond on otsustusvõimetu ja läheb järeleandmistele.

Starteriks oli blokaad, mida Hamas tõlgendas rünnaku jätkumisena neile. iisrael omakorda nõudis enda tunnustamist ja raketitule lõpetamist. 2008. nov. alguses olukord eskaleerus. Iisrael eksitas Hamasi strateegiliselt. 27. dets alustas Iisrael edukat õhuoperatsiooni, 3. jaanuaril jätkas maavägi. Hamas taganes, osutus, et sõjalise võimekuse arendamine ei olnud edukas.

III Tulemused:

Hävitati suurem osa Hamasi rakettidest, infrastruktuurist. 1200-1400 hukkunut, kellest u 700 Hamasi võitlejad. Iisraeli on kõvasti süüdistatud tsiviilelanike hukkumise pärast.

Lõhe Gaza ja Läänekalda vahel suurenes. Lõhe Hamasi ja Fatah vahel on kindlustunud. Tugevalt on vähenenud võimalus, et Palestiina hakkab toimima ühtse riigina. Sellest tulenevalt on vähe lootust ka sellel orienteeritud rahuplaanil. Hamas sai lüüa ja kaotas liitlased; sisemine lõhe selles on suurenenud. Aga Hamas on endiselt võimul ja kindlustab seda.

Konspekteeris Sandra Maasalu

etEesti