Harry Lahthein: “Jürimaast ilustamata”

Sandra Maasalu: Kokkuvõte Harry Lahtheina esinemisest

Teisipäeval 11. märtsil jätkus RSR-s loengutesari Gruusia/Georgia teemal. Seekord kõneles Eesti ajutine asjur Gruusias Harry Lahthein “Ilustamata Jürimaast”.

Gruusia nimetamine on igaühe südametunnistuse ja arvamise asi. Ise peavad grusiinid “Gruusiat” russismiks, eelistades “Georgiat”. Seal on perekonna- ja klanniühiskond. Ühest küljest päästis see klanniühiskond, kus üksteist aidatakse, raskest olukorrast taasiseseisvusaja alguses. Teisalt on ministeeriumis katastroof, kui iga minister võtab kaasa oma lojaalsed (sugulastest) töötajad ja ametnikkond vahetub 75% iga ministriga. Alles nüüd on probleemist hakatud aru saama ja seda muutma ja kujuneb kompetentne riigiametnikkond. Persoonid on Georgias ajalooliselt tähtsamad kui institutsioonid. Ministrist sõtub kõik ja kui tema ei leia aega oma allkirja anda, seisab kõik.

Georgias on demokraatlike reformide areng olnud palju kiirem, kui oli Eestis. Oli aja küsimus, millal tuleb tagasilöök. Parlament on tegelikult Mihhail Šaakašvili kummitempel, sest tal on seal konstitutsiooniline enamus. Kuigi Georgias parlamentaarne riik ka ei toimiks, sest parlament upuks vaidluste sohu. 7. novembri demonstratsiooni laialiajamine ja eriolukorra väljakuulutamine oligi see tagasilöök. Viga oli see jõuga laiali ajada, Nato partneritega mitte konsulteerida, eriolukord välja kuulutada ja üks telekanal sulgeda. Seepeale koondus muidu killustunud opositsioon.

Kuni Rooside revolutsioonini korjasid kõik riigi raha oma tasku. Võimule tulles pani Mihhail kohe 15 riigiametite ülemat kinni, kuni nad osa raha tagasi maksid. Keskmine palk on 500 larit (X 7 EEK), pension 50 larit. Tööpuudus oli Thiblisis vahepeal 50%. Inimesed pole harjunud raha saamiseks midagi tegema. Need, kes välismaal sugulased, saavad ja raiskavad raha niisama.

Georgias on 4 miljonit elanikku ja 350 000 narkomaani. Naised peavad 3 X rohkem tööd tegema kui mehed, et saavutada sama positsiooni. Naised on haritumad ja töökamad sageli kui mehed, kuid kui mees on töötu, ei luba ta ka naisel tööl käia.

Euroopa Liiduga liitumiseks arvab Georgia ise veel vara olevat, kuid NATO on reaalne.

Konspekteeris Sandra Maasalu

etEesti