22.05 Andre Sõstar

Teisipäeval, 22.05 käis Rahvusvaheliste Suhete Ringile loengut pidamas Singapuris õppiv üliõpilane Andre Sõstar, kes rääkis teemal "Ida ja lääne sild - Singapur". See 2014. aasta kevadsemestri viimane loeng toimus Pirogovi platsil.

Andre Sõstar on kõrgharidust omandamas Singapuris. Kuidas ta sinna sattus? Tema onu elab Hongkongis juba 10 aastat. 2012. aastal käis Andre perega onul külas ning sellega seoses tekkis mõte, et oleks vahva Aasias õppida. Sellest tulenevalt hakkas Andre uurima, kuhu täpsemalt õppima võiks minna. Lahendusena nägi ta Singapuri, kuna seal räägitakse palju inglise keelt ning ka haridust saab inglise keeles omandada. Seega on riiki ja ühiskonda lihtsam sisse integreeruda. Ülikooli kandideeris ta interneti vahendusel, unustades vahepeal üldse, et kandideerimisavalduse sisse oli andnud. Juuli keskpaigas 2013 saadeti aga kiri, et 2 nädala pärast oodatakse teda Singapuri.

Singapuri mainiti esmakordselt 3. sajandil ja seda hiinlaste poolt. Singapur, mis asub Malaisiast allpool ning ekvaatorist üleval, on strateegiliselt hea paiknemisega. Singapurist sai väike kaluriküla, kus tegutsesid hiinlased. 14. sajandil sai Singapur endale nime „Singapur“. Kõnealusel alal nähti looma, keda kunagi varem nähtud polnud. Loomaks, keda nähti, oli lõvi - „Singapur“ tähendab malaisia keeles „lõvi“. Põhilised riigid, kes Singapuri ära kasutasid, olid Hiina, India, Araabiamaad, Portugal. Nö ärakasutamise esemeks oli soodne asukoht teede ristumiskohana. 19./20. sajandil said britid aru, et koht on strateegiliselt oluline. Alale hakkasid tekkima briti kolooniad ning ala vallutati brittide poolt. 1819. a sattus Sumatra saarelt Singapuri üks leitnant, kes sõlmis Singapuriga vabakaubanduslepingu. Riigi jõukus kasvas ja suurenes ka populatsioon. II maailmasõda oli Singapuri jaoks raske. Riiki tahtsid vallutada jaapanlased, 1942. a see neil ka õnnestus, aga alasid suudeti enda käes hoida vaid 3 aastat. 1959. a saab lugeda aastaks, mil tekib esimene märge Singapurist tänapäevases tähenduses. Siis toimusid esimesed vabad valimised, mille võitis PAP. PAP on siiani võimul olnud ja alati domineerinud. Piirkonnas on üritatud luua liitusid ka Malaisia ja Indoneesiaga, kuid 1962. aastaks need püüdlused lõppesid.

Riigi kõige kõrgem juht on president. Valitsuse juht on peaminister, kellele kuulub tegelikult kõrgeim võim. Presidendi valib parlament. President nimetab ametisse teatud ametnikke, kontrollib valitsuse tööd. Peaministril on väga suur võim, võimu on peaministril Singapuris kindlasti rohkem kui peaministril Eestis. Võiks öelda, et mingil määral on peaminister seal lausa diktaator. Singapur kuulub demokraatlike riikide hulka, kuid seda üsna napilt, öeldakse, et Singapur on pool-vabariik. Teoorias on riigis kehtivaks võimude lahususe põhimõte, kuid praktikas esineb palju puudujääke. Tegelikult on tegemist ideaalse diktatuuriga – inimesed valivad vabadel valimistel, valimised võidab alati sama partei ja ülekaalukalt, samas ei lähe riigijuht võimu teostamisega liialt üle piiride. Juht on siiani suutnud hoida mõistlikku joont. 1950ndast on Singapur olnud arenenud riik, kusjuures 4,5%-line majanduskasv langes majanduskriisiga vaid 0,6%. Ajakirjandus on Singapuris väga kontrollitud – 162 riigist on Singapur ajakirjandusvabaduse skaalal 140. kohal. Seejuures ei ole ajakirjandus kontrollitud vaid poliitiliselt, kontrollitakse ka artikleid ja väljaütlemisi nt seksuaalsuse- ja perekonnateemadel. Samas internetivabadusega on parem seis kui Hiinas. Teatud leheküljed, mis on poliitvastased või paljastavad, on kinni, kuid suhtlusvõrgustikud (Facebook) ja Twitter on kasutamiseks vabad.

Vastukaaluks ajakirjandusvabaduse puudulikkusele ning võimude lahususe põhimõtte mittetoimimisele, on Singapur korruptsiooni osas puhas riik. Kui avalikuks tuleb mingi korruptsioonikahtlustus, siis sellega seotud isikud hukatakse. Singapuri seadused on mõjutatud inglise seadusandluse poolt – ka see nägi ette surma- ja ihunuhtluse. Singapur on riikide seas esimesel kohal selles, et riigivõimude käsul tapetakse oma kodanikke. Ihunuhtlus väljendub nt nii, et mitu korda joobes auto juhtimisega vahele jäänud isikule tõmmatakse selga spetsiaalne rüü ning antakse hoope bambuskeppidega. Kuritegevuse määr on riigis äärmiselt madal. Midagi imestamisväärset ei ole selles, et unustades õhtul ipad-i parki, on see suure tõenäosusega ka järgmisel hommikul veel seal alles.

Singapuri põhilised majandusartiklid on tehnika, biokeemia. Nende tarbeks on ehitatud ka tehissaari, mistõttu tööstust Singapuri saarel endal ei ole. Tegeletakse ka panganduse ja laevandusega. Singapurist käib palju transpordivahendeid läbi, kuna see asub teede ristumiskohas. Singapuri sadam on maailmas teine kõige hõivatum sadam.

Singapur on väga kallis riik. Majutus on väga kallis ning seda on raske leida. Rikkam inimene ostab korteri välja ning üürib ruume teistele välja. Filipiinidelt on Singapuri toodud koristajad, kellel on üks väike tuba, kuhu mahubki ainult voodi. Sellised koduabilised teevad süüa, koristavad jms. Seega on ühiskonnaklassid väga erinevad: palju on jõukaid inimesi, samas on ka koristajaid Indoneesiast ja ehitajaid Indiast. Tööliste elu näeb välja nii, et nende töötasu suurus on umbes 1000 singapuri dollarit (u 600 eurot), nad magavad ehitusplatsil, söövad põhiliselt ainult riisi ja kogu allesjääva raha saadavad koju perele. Seega on orjandus Singapuris põhimõtteliselt olemas ja seda aktsepteeritakse. Ka autod on Singapuris väga kallid. Lisaks on auto omamiseks vaja 2 luba, load maksavad palju. Sportautosid on vaid väga vähestel. Rikka inimese tunnebki Singapuris ära eeskätt auto järgi.

Maksud on Singapuris madalad, see meelitab riiki inimesi väga erinevatest maailmajagudest. SKP per capita on kolmas.

Huvitav fakt: Singapuris on närimiskumm keelatud toode. Seda on lubatud riiki sisse tuua vaid üks pakk, mida inimesed ka teevad, kui reisimas käivad. 

Singapuris on 3 suuremat kooli. Kõige parem ülikool on National University of Singapur. Andre ise käib koolis, mis on Aasias tasemelt 7. kohal. Kolmas kool Singapuris on kool, kus õpetatakse ärindusega seonduvat. Andre ülikoolis õpib 40-50 000 üliõpilast. Üliõpilaslinnaku suurus on võrreldav Tallinna linnaosaga, ümbermõõt on sellel u 7 km. Üliõpilaslinnakus endas on kõik olemas: majutuskohad, sööklad (sööklas saab valida väga erinevate toitude – nt hiina, jaapani, india – vahel, kusjuures prae maksumus jääb 2 euro kanti), tuntud ülemaailmsed ketid nagu Starbucks ja McDonalds, kauplused, jõusaalid, bassein, staadion. Põhimõtteliselt saab linnakus elada nii, et ei pea sealt välja minemagi. Linnakus on 3 suurt raamatukogu ning õppimine on väga konkurentsitihe. Hindamissüsteem erineb sellest, mis meil Eestis on. Nimelt oleneb hindamisskaala sellest, millisele tulemusele klass eksami sooritab. Täiesti reaalne on olukord, kus minnes abipalvega klassikaaslase juurde, keeldutakse abistamast, kuna ollakse huvitatud enda paremast tulemusest võrreldes teistega. Samas sai Andre jaoks üldine arvamus asiaatidest purustatud. Tõepoolest, on väga tarkasid asiaate, aga on ka neid, kes ei ole seda. Pingutamine ja heade tulemuste saavutamine on au sees, tubli õppija  olla on nö lahe. Andre ei usu, et ülikoolis Singapuris on palju raskem kui Eestis. Õppejõud ülikoolis on rahvusvahelise taustaga, nt  on õppejõude USAst, Bulgaariast, Austraaliast. Lisaks sellele on muidugi ka kohalikke.

Toit ja rõivad on Singapuris odavamad kui Eestis. Singapuri kutsutakse riigiks, kus on olemas kõik köögid. Toitude valmistamisel kasutatakse palju karrit ja tšillit, mistõttu on toidud palju teravamad kui Eestis. Alkoholi Singapuris väga ei tarbita, see on ka väga kallis. Poes maksab tavaline õlu u 4 eurot, baaris on selle hind vähemalt 10 eurot. Reisides saab riiki sisse tuua teatud koguse alkoholi, seda võimalust inimesed ka kasutavad.

Suuremad üleriigilised pidustused on nt Hiina uusaasta tähistamine, Singapuri aastapäev. Nende auks korraldatakse väga suuri ilutulestikke, linnad kaunistatakse, korraldatakse paraade ning erinevaid üritusi. Toimub ka militaartehnika näitamine. Esimesel kohal, millele Singapuri riik raha kulutab, ongi riigikaitse, sellele järgneb haridus.

Singapuris elab kokku umbes 40 eestlast. Kokku saadakse jaanipäeval ja vabariigi aastapäeval, arvatavasti ka jõuludel.

Rahvastikust moodustavad suurema osa hiinlased. Välispoliitiliselt tehakse Hiinaga ka palju koostööd. Riigis räägitakse inglise ja hiina keelt.

Küsimused publikust:

Kuidas on seis võrdõiguslikkusega? Poliitikas osaleb naisi, seejuures on mõni minister naissoost. Riigis ei räägita väga sellest, et võrdõiguslikkusega probleeme oleks.

Kuidas on üliõpilaskonnas neidude ja noormeeste suhe? Tundub, et asi on tasakaalus. Isegi inseneriõppes on palju naisi.

Bakalaureuseõppe pikkuseks on enamasti 4 aastat, inseneriõpe ja arstiõpe võivad olla ka pikemad. Enamasti on nii, et bakalaureusekraadiga inimesed lähevadki kohe tööle ning magistriõppesse astutakse siis, kui mingi töökogemus juba olemas on.

Kui palju mõjutab Singapuri regionaalpoliitika? Singapur üritab oma arvamust öelda. Kindlasti mõjutab Singapuri kõik see, mis ümberringi toimub (Hiinas, Jaapanis jne).

Miks Singapur Malaisiat kardab? Ajaloo vältel on nende kahe vahel palju sõdimist polnud, lisaks sellele on Malaisia suur riik (Singapuri võiks võrrelda Hiiumaaga). Kui 1960ndatel oli päevakorras erinevate liitude loomine, siis ka nende kõneluste raames oli domineerivaks just Malaisia.

Singapuris on täiesti normaalne kuulda püssipaukusid, need tulevad tavaliselt sõjaväebaasidest. Singapuris on 2 aasta pikkune sõjaväekohustus.

Narkootikumidesse suhtutakse Singapuris väga tõsiselt. Reegliks on ka see, et naisi ei tohi klubis halvasti kohelda. Seega on mõned väärtushinnangud igati paigas.

 

konspekteeris Kerstin Kütt

On 28th November, the guest lecturer in RSR was Marina Kaljurand who gave lecture on “Cyber Security – challenges and potential responses”. She has served as the Ambassador of Estonia to USA, Mexico, Russia, Kazahstan and Israel. She has also been the Minister of Foreign Affairs of Estonia. Currently, she is a Chair of the Global Commission on the Stability of Cyberspace.

First time when Marina Kaljurand learned about cyber security was in 2007 when Estonia was under politically motivated cyberattacks. Back then she was an Estonian ambassador to Russia and she had to explain what is happening in Estonia – DDoS-attacks. It was important to talk about this because cyber does not have borders and in this field, cooperation is necessary. She said that states are not allowed to take any illegal actions and according to international law they must stop every illegal action that is transiting their country. It was known back then that cyberattacks came from Russian territory – Estonia had all the legal instruments in place, but the will was missing (there was a cooperation between allies but not with Russia).

In year of Snowden’s disclosure, Kaljurand was posted to the US. She said that the US changed a lot during these times and question of trust was the most important. Estonia was the first country to have a bilateral agreement in cyber security with the US and it was used as a hook to bring Obama to Tallinn (he came later, though). For Estonian diplomats, it is very important to represent our country because usually nobody cares about us and many even do not know (still think that we are part of the USSR). That was the reason we had to find our niche – which is cyber (e-lifestyle, cyber security) – and now it opens the doors and starts the conversations.

Currently there are 84 global bodies dealing with cyber security. Marina Kaljurand is the Chair of the Global Commission on the Stability of Cyberspace. At first, they were hesitating to include Russian and Chinese experts but as it is a global commission, they need people from different countries. They also have Jeff Moss and Joseph Nye, also human rights activists, and civil society experts. Commission is a multistakeholder. Governments need to cooperate in order to be successful because there are a lot of actors in cyber area. There is an ideological division in between of how the ICT is seen – one side (especially the West) sees it beneficial (lets do it!) and another (i.e. Russia and China) side sees the use of the ICT as interfering (colour revolutions, influencing internal politics). It is difficult to cooperate between two divisions.

Cyber is not only for IT geeks, there are so many fields – diplomacy, international affairs, law, etc. For Kaljurand, cyber security is about stability, it is an open, secure, stable, and accessible Internet. 65% of people are not online yet, they are to join us and we need to have stable and secure Internet. She said that we have to raise the awareness to countries who have no idea what is happening in cyber field. Thus, although she had no idea what all the 84 bodies are doing, she was happy that there are so many of them who are raising the awareness.

In 2013, it was decided by the UN GGE that international law applies to cyber space. The question is about how (jurisdiction and sovereignty). When is the sovereignty of a state violated (for example, in case of malware or when somebody really dies because of a cyber-attack?) UN is the only global organization, but it is from the 1940s. UN will never agree on everything, thus we need a division of like-minded states who have the same understanding and norms on how to behave in cyber space. For example, norm is that it is not okay to attack financial institutions during the peace time. Every country should be interested in having common norms, but it is not possible to agree because of the ideological divisions. If UN cannot work on that, then a group of likeminded countries can. Other bodies are the EU and NATO and both have its roles, for example, cyber is the 5th domain of operations (in addition to air, space, land, maritime). There is a NATO Centre of Excellence in Tallinn. The aim of cyber stability is to avoid misunderstandings (confidence building is getting people together, OECD is doing an excellent work there).

Kaljurand also spoke about Estonia’s e-voting. She used Hack the Pentagon – hackers were asked to hack a system to find vulnerabilities – example and she wants to do the same in Estonia with e-voting. She believes that we have a good system but there is so much criticism from abroad and we need a PR-event - Hack Estonian e-voting. We need international hackers for that. Government is not ready yet but she is still convincing it. We need to face challenges but not to step back. It may happen that people perceive it as negative PR (hackers are hacking Estonia) but we need to explain a lot what are we doing and why. We were lucky to have an ID-crisis in 2017 because we started to feel ourselves too comfortable.

What is the future of UN GGE? Has it failed because in the last meeting the participating countries did not reach a consensus?

Internet of Things, terrorism, international law, norms, confidence building measures, capacity building – GGE is looking these five fields. GGE was supposed to write a report (goal was not to go back from what was agreed two years earlier). Kaljurand does not think that coming years show a will of agreeing on something, she said that coming years will be for educating.

She also said that we need to start asking something for return. For example, if some country wants assistance in e-taxation, then it must make a political statement (international law applies to cyber space or a statement about human rights). If a country is not willing to make a statement, then it should ask for an assistance from some other country.

How to deal with Russia and China?

She has no answer to that. Balkanization of Internet (different countries have different Internets). She does not see that we could find common ground with China or Russia because of the big ideological differences. It may happen that states reach the point where they agree that cyberattacks are not okay. 2007 nobody died, it was just humiliating. All the cyberattacks have been kind of mild but if cyber 9/11 happens then the world would come together, and states would have more will and intentions to agree on some rules. It is a grey zone if you do not have rules. People get to together usually when something bad happens, it has not happened with cyber yet.

Tech-people can do attribution, but it has a political dimension as well, as it depends on the politicians (do they have the courage to say it out or not). She referred to former Minister of Defence Jaak Aaviksoo who said that we did reasonable attribution and our conclusion is that when somebody does everything like a dog then most probably it is a dog. Attribution is a political question and increasingly states should say that they were attacked by this or that country.

You can buy cyber weapons from the black market but it’s too primitive. It will change with Artificial Intelligence (AI) and internet of things, it will be cheaper for terrorists. So far it has not been used. KRATT – Estonian law on AI (obligations, responsibilities). Finland, company who has AI in its board, EE-FIN are competing on who will have the law first.

Why are there so many diplomatic efforts (84)?

She does not know what all of them are doing. On the one side, it is good that so many institutions are discussing cyber security. 2004 or 2007 nobody was discussing cyber but today everybody is discussing it. Her commission tries to look at what others are doing. It is good to have so many even if they duplicate. It is important to discuss and educate people.

Cyber security is connected to open internet. Are the EU and US values the same if something goes south?

US is very vocal about open internet, freedom of the Internet. They are strong supporters of human rights online and open internet. There are differences how countries see intelligence etc but basically, we are on the same side. We may disagree on small things, but we share the same principles and understanding.

Could you elaborate more on EU’s role (EU diplomacy toolbox) concerning cyber security?

Cyber diplomacy toolbox – if something happens how do we react. International law allows retaliation. We have regulations. What are the measures in case of cyberattack against a member state? All the rules apply to cyber security (political statements, sanctions etc). The same as the EU has done in the case of Crimea. In the EU it is easier than in NATO. In NATO, there is no mechanism of what to do in case of an attack.

However, there is a problem with the EU and overregulation - EU is very happy when it can regulate something. EU is not a single market, with cyber it is more complicated, there are more regulations. Some regulations are needed because you need to have some frames. You have to know what is allowed and what is not. It is difficult to find a balance.

How Is the cooperation with industries?

Estonia is cooperating pretty well with the industries. All industries (Microsoft, Facebook) complained that governments were not cooperating enough. Industries have ideas. States will not give away authority on retaliation, attribution etc. It is about attitudes (I know how to do my job!). Governments are starting to understand that they can’t do anything without industries. In the end, they have IT-nerds, governments cannot afford them. Hackers are going to school and teach cyber hygiene to students. Teachers were negative until they started to cooperate with the policemen. She said that hackers despite their image are not bad guys.

How much is Estonia an ideal case? How to implement it to other countries?

Estonia is doing well. Other countries need to find what is suitable to them. They don’t need to copy; every country (state) can find something what is interesting to them. Estonia needs to introduce what we are doing and urge others to find what is interesting to them. You can always do the same thing but with going around the corner.

Konspekteeris Kert Ajamaa