09.03 Roy Strider

Kaarel Kesamaa: Kokkuvõte Roy Strideri loengust

Teisipäeval, 9. märtsil oli Rahvusvaheliste Suhete Ringi ees aktivist ja publitsist Roy Strider, kes pidas loengu teemal "Tiibeti ja Mongoolia situatsioonide võrdlus"

Tiibetit ja Mongooliat on ühendanud sama religioon, milleks on budismi gelugi koolkond. Selle koolkonna esindajaks ja juhiks on dalai-laama. Küllalt sarnane on ka nende riikide minevik - mõlemad maad on olnud võimsad ja kaalukad läbi ajaloo. Nii Mongoolia kui ka Tiibet on teinud vallutusretki naaberterritooriumitele, ja kuigi Mongoolia impeerium on olnud vallutamises teatavasti palju edukam, ei tohi allahinnata ka Tiibeti vallutusretki. Mõlemal riigil oli ambitsioon vallutada naabreid ja saada võimsaks riigiks. Tänapäeval on mõlemad riigid sarnased seetõttu, et on eelmisel sajandil sattunud autoritaarse kommunismi ikke alla. Mõlema riigi kultuuri on autoritaarsete kommunistide poolt üritatud õnnestunult hävitada ja alavääristada.

Tiibetis sai nende oma budism tõelise hoo sisse tänu mongolitele. Dalai-laama tiitel anti esimesele dalai-laamale just mongolite khaani poolt ning seda tehti teatud mõttes vahetuskaubana. Tundub, et see oli puhtalt poliitiline tehing või pakt. Mongolite khaan tunnistas esimest dalai-laamat oma õpetajana ja teokraatliku juhina ning peale seda tunnistas dalai-laama sama khaani ametlikult Tðingis-khaani taassünnina. Mongoli impeerium lubas kaitsta budismi ja mongolid said toeks endale suure religioosse jõu ning võimaluse esitleda ennast budistlike sõdalastena. Tiibeti ja Mongoolia valitsejad olid küllalt võrdsed oma mõjujõult, vaatamata sellele, et khaan ajas ilmalikke asju ja dalai-laama oli peamiselt religioosne juht, sh Mongoolia khaani õpetaja.

Hiina väidab, et Tiibet on olnud nende riigi ajalooline piirkond ja osa, kuid tiibetlastel on selle väitele vastu seada omapoolsed mõjuvad argumendid. 13. sajandil asus muuhulgas ka tänase Hiina territooriumi valitsema Mongoli khaan ning tiibetlased kasutavad seda fakti tänapäeval hiinlastega vaieldes ja väidavad, et toonane superriik polnud puhtalt või ainult tänane Hiina impeerium, vaid segu erinevatest rahvastest ja seda valitsesid siiski mongolid. Mongoolia khaanist sai toona Hiina keiser ja Tiibet jätkas oma eksistentsi selle suure impeeriumi koosseisus. Edasi toimusid sündmused sama tempokalt: Mongoolia ja Tiibeti suurriigid hakkasid kokku kuivama. Mongolite suurimpeerium kaotas oma võimu 16. ja 17. sajandi vahetusel, kus toonane mongolite khaan ei viitsinud enam tegeleda sõdimisega ja vallutatud territooriumite kaitsmisega ning avastas palju meeldivamaid tegevusi, leides endas kunstianded. Selle kõige tulemusena khaani võim nõrgenes veelgi.

Eelmisel sajandil jäid mõlemad riigid autoritaarse kommunismi pealetungile alla. Mongoolia veidi varem, 1920. aastal. Tiibetile sai osaks sarnane saatus pisut hiljem – 1950-datel aastatel.

Hiina kodusõja ajal olid küll mõlemad riigid deklareerinud täielikku iseseisvust. Mongoolia tegi seda 1. detsemberil 1911. aastal ja Tiibet 28. veebruaril 1913. aastal. Hiina üritas vallutada piirkonnad tagasi, kuid Tiibetil õnnestus hiinlaste väed tagasi lüüa, kuna toonane hiinlaste sõjavägi polnud eriti moderne.

Uue võimu saabumise algusaegadel ei tundnud bolðevike ja maoistide võimu alla jäämine kummaski riigis nii drastilisena ning tulevik tundus lihtsalt mõnevõrra ebaselge.

Tiibeti ajalooline piirkond on palju suurem, kui seda on Tiibeti autonoomne piirkond tänapäeval. Praegu peetakse Tiibetist rääkides enamasti silmas Tiibeti Autonoomset Regiooni Hiina Rahvavabariigi koosseisus, ometigi on ajaloolisest Tiibeti ala poole suurem, piirnedes India, Nepali ja Birmaga. Peale Tiibeti okupeerimist moodustatigi Tiibeti autonoomne regioon ja suured Tiibeti maakonnad jäid sellest poolest saati välja.

Mongoli khaanid olid juba enne dalai-laamaga sõlmitud lepingut huvitatud budismist, kuid laiemalt levis hakkas see religioon Mongoolias levima peale esimese dalai-laama tekkimist. Siinkohal tuleb tänada paljuski toonast Mongoolia eliiti. Budismile eelnenud ðamanism pole Mongoolias kadunud täielikult tänapäevalgi. Tiibetis on segunenud mitu usku, sh iidne bön, ning seega on sealne jumaluste panteon väga lai. Tiibeti budismis eksisteerib tuhandeid jumalaid ja jumalusi, kellele tähelepanu pööratakse. Mongooliat kui sõjakat impeeriumi nõrgestas budismi levik seal omal kombel veelgi, kuna munkadele ei paku teatavasti huvi sõjaasjandus. Sõdalaste arv vähenes sedamööda kuidas munkade arv kasvas, mingil hetkel arvati Mongoolia meesoost kolmandiku moodustavatki mungad. Enamik Mongoolia linnu on tekkinud kloostrilinnadena. Ulaanbaatar (tõlkes Punane Kangelane) ehk varasema nimega Urga oli Mongoolia toonase valitseja bogdogeegeni ehk Bogd Khaani residents ja seal oli kaks suurt kloostrit, milles ühes oli 13 000 munka ning teises 7000 munka.

20. sajandi alguses oli mongoleid Mongoolias järel vaid umbes 700 000 ja rahvaarvu säärase drastilise vähenemise põhjuseks oli osaliselt küll Tiibetist pärit usuline juht – bogdogeegen. Bogdogeegenile meeldisid noored daamid ning paraku oli tal ka toonane „moehaigus“ süüfilis. Inimesed tegid palverännakuid pühamehe juurde ja noortel naistel oli sealt tagasi tulles tihti Mongoolias ravimatu suguhaigus ning nõnda levitasid palverändurid seda tõbe üle riigi. Bolðevikud tulid 1920. aastal Mongooliasse ja mongolite sõnul teatud mõttes päästsid selle rahva, kuna hakkasid kohe süste tegema, mille tulemusena lühikese ajaga süüfilis polnud enam mingi probleem ja sõdades ja haiguse tõttu räsitud rahvastik hakkas taas kasvama.

Bolðevikud reformisid Mongooliat kõvasti, kuid nende saabumine langes kokku perioodiga, millal NSVL-s hakati taga kiusama Vene õigeusu kirikut ja selle tulemusena hakati Mongoolias samuti budiste pigistama. 587 kloostrist jäi alles tegutsema vaid üks ja seda kasutati näitamaks maailmale, et kõik on korras. Klooster oli nii Mongoolias kui Tiibetis omal kombel pigem õppeasutus, mitte niivõrd ainult usuasutus. Tiibetis saadeti kombekohaselt ikka igast perest üks laps kloostrisse haridust omandama ja küllalt suur osa haridusest oli nö ilmalik (võõrkeel, arvutamine jne).

Tänapäeval on Mongoolia ja Tiibet jätkuvalt sarnase saatusega riigid. Mõlemad seisavad silmitsi faktiga , et neid pole enam põhimõtteliselt olemas. Mongoolia oli 1990nda aastani oli konstitutsiooniliselt kommunistlik riik - NSVL-i satelliitriik. Kommunistid ehitasid üles kaasaegse koolisüsteemi ja haridus oli tasuta. Enamik õpetajaid olid venelased ning samuti võeti kasutusele slaavi tähestik. Ehitati üles kaasaegne meditsiinisüsteem, mille tulemusena keskmine eluiga pikenes. Infrastruktuur on Mongoolias väga kehv ning maanteed peaaegu puuduvad, igaüks võib endale ise läbi stepi teeraja rajada. Mongoolia toodab ise peamiselt vaid piimatooteid, villa ja liha ning kõik muu tuuakse sisse. Pärast kommunismi kadumist lubati mitmeparteisüsteemi ja toimusid vabad valimised, kuid siiski võidavad neid valimisi tänini jätkuvalt kommunistid. Kommunistid jaotavad ja lubavad riigipoolseid toetusi, mis on siiani olnud nende suureks eeliseks teiste parteide ees. Toetused on küll väga väikesed, kuid nende saamine on siiski parem, kui jääda täiesti tühjade kätega. Uued tuuled tekitavad Mongoolias segadust. Eelmisel aastal sai presidendiks esmakordselt demokraatliku partei presidendikandidaat, aga kuna presidendil pole erilist võimu, siis suuri muutusi ei järgne. Poliitikud teevad Mongoolias meelsasti enamaltjaolt otsuseid, mis suurendavad nende isiklikku rikkust.

Tiibetis on suured vase-, boksiidi-, kulla- ja rauavarud, kuid sellegipoolest pole see piirkond just väga rikas. Mongoolia on logisev riik, kuid Tiibet selles mõttes on palju korrastatum. Tiibet on ka enim militariseeritud piirkondi maailmas ja mitte midagi ei toimu ilma valitsuse kontrollita. Nuhkide suhtarv ühiskonnas on 1:10nele. Noored valivad tarbimise usu asemel. Tiibet näeb välja nagu Mongoolia suured linnad ja kõikjal leidub putkasid ja poekesi. Endise suletud püha maa pealinn Lhasa meenutab üha rohkem pigem kapitalistlikku Hong-Kongi. Tiibet ja Mongoolia urbaniseeruvad üha enam ning nende kultuuri eripärad on kahjuks kadumas.

Konspekteeris Kaarel Kesamaa

On 28th November, the guest lecturer in RSR was Marina Kaljurand who gave lecture on “Cyber Security – challenges and potential responses”. She has served as the Ambassador of Estonia to USA, Mexico, Russia, Kazahstan and Israel. She has also been the Minister of Foreign Affairs of Estonia. Currently, she is a Chair of the Global Commission on the Stability of Cyberspace.

First time when Marina Kaljurand learned about cyber security was in 2007 when Estonia was under politically motivated cyberattacks. Back then she was an Estonian ambassador to Russia and she had to explain what is happening in Estonia – DDoS-attacks. It was important to talk about this because cyber does not have borders and in this field, cooperation is necessary. She said that states are not allowed to take any illegal actions and according to international law they must stop every illegal action that is transiting their country. It was known back then that cyberattacks came from Russian territory – Estonia had all the legal instruments in place, but the will was missing (there was a cooperation between allies but not with Russia).

In year of Snowden’s disclosure, Kaljurand was posted to the US. She said that the US changed a lot during these times and question of trust was the most important. Estonia was the first country to have a bilateral agreement in cyber security with the US and it was used as a hook to bring Obama to Tallinn (he came later, though). For Estonian diplomats, it is very important to represent our country because usually nobody cares about us and many even do not know (still think that we are part of the USSR). That was the reason we had to find our niche – which is cyber (e-lifestyle, cyber security) – and now it opens the doors and starts the conversations.

Currently there are 84 global bodies dealing with cyber security. Marina Kaljurand is the Chair of the Global Commission on the Stability of Cyberspace. At first, they were hesitating to include Russian and Chinese experts but as it is a global commission, they need people from different countries. They also have Jeff Moss and Joseph Nye, also human rights activists, and civil society experts. Commission is a multistakeholder. Governments need to cooperate in order to be successful because there are a lot of actors in cyber area. There is an ideological division in between of how the ICT is seen – one side (especially the West) sees it beneficial (lets do it!) and another (i.e. Russia and China) side sees the use of the ICT as interfering (colour revolutions, influencing internal politics). It is difficult to cooperate between two divisions.

Cyber is not only for IT geeks, there are so many fields – diplomacy, international affairs, law, etc. For Kaljurand, cyber security is about stability, it is an open, secure, stable, and accessible Internet. 65% of people are not online yet, they are to join us and we need to have stable and secure Internet. She said that we have to raise the awareness to countries who have no idea what is happening in cyber field. Thus, although she had no idea what all the 84 bodies are doing, she was happy that there are so many of them who are raising the awareness.

In 2013, it was decided by the UN GGE that international law applies to cyber space. The question is about how (jurisdiction and sovereignty). When is the sovereignty of a state violated (for example, in case of malware or when somebody really dies because of a cyber-attack?) UN is the only global organization, but it is from the 1940s. UN will never agree on everything, thus we need a division of like-minded states who have the same understanding and norms on how to behave in cyber space. For example, norm is that it is not okay to attack financial institutions during the peace time. Every country should be interested in having common norms, but it is not possible to agree because of the ideological divisions. If UN cannot work on that, then a group of likeminded countries can. Other bodies are the EU and NATO and both have its roles, for example, cyber is the 5th domain of operations (in addition to air, space, land, maritime). There is a NATO Centre of Excellence in Tallinn. The aim of cyber stability is to avoid misunderstandings (confidence building is getting people together, OECD is doing an excellent work there).

Kaljurand also spoke about Estonia’s e-voting. She used Hack the Pentagon – hackers were asked to hack a system to find vulnerabilities – example and she wants to do the same in Estonia with e-voting. She believes that we have a good system but there is so much criticism from abroad and we need a PR-event - Hack Estonian e-voting. We need international hackers for that. Government is not ready yet but she is still convincing it. We need to face challenges but not to step back. It may happen that people perceive it as negative PR (hackers are hacking Estonia) but we need to explain a lot what are we doing and why. We were lucky to have an ID-crisis in 2017 because we started to feel ourselves too comfortable.

What is the future of UN GGE? Has it failed because in the last meeting the participating countries did not reach a consensus?

Internet of Things, terrorism, international law, norms, confidence building measures, capacity building – GGE is looking these five fields. GGE was supposed to write a report (goal was not to go back from what was agreed two years earlier). Kaljurand does not think that coming years show a will of agreeing on something, she said that coming years will be for educating.

She also said that we need to start asking something for return. For example, if some country wants assistance in e-taxation, then it must make a political statement (international law applies to cyber space or a statement about human rights). If a country is not willing to make a statement, then it should ask for an assistance from some other country.

How to deal with Russia and China?

She has no answer to that. Balkanization of Internet (different countries have different Internets). She does not see that we could find common ground with China or Russia because of the big ideological differences. It may happen that states reach the point where they agree that cyberattacks are not okay. 2007 nobody died, it was just humiliating. All the cyberattacks have been kind of mild but if cyber 9/11 happens then the world would come together, and states would have more will and intentions to agree on some rules. It is a grey zone if you do not have rules. People get to together usually when something bad happens, it has not happened with cyber yet.

Tech-people can do attribution, but it has a political dimension as well, as it depends on the politicians (do they have the courage to say it out or not). She referred to former Minister of Defence Jaak Aaviksoo who said that we did reasonable attribution and our conclusion is that when somebody does everything like a dog then most probably it is a dog. Attribution is a political question and increasingly states should say that they were attacked by this or that country.

You can buy cyber weapons from the black market but it’s too primitive. It will change with Artificial Intelligence (AI) and internet of things, it will be cheaper for terrorists. So far it has not been used. KRATT – Estonian law on AI (obligations, responsibilities). Finland, company who has AI in its board, EE-FIN are competing on who will have the law first.

Why are there so many diplomatic efforts (84)?

She does not know what all of them are doing. On the one side, it is good that so many institutions are discussing cyber security. 2004 or 2007 nobody was discussing cyber but today everybody is discussing it. Her commission tries to look at what others are doing. It is good to have so many even if they duplicate. It is important to discuss and educate people.

Cyber security is connected to open internet. Are the EU and US values the same if something goes south?

US is very vocal about open internet, freedom of the Internet. They are strong supporters of human rights online and open internet. There are differences how countries see intelligence etc but basically, we are on the same side. We may disagree on small things, but we share the same principles and understanding.

Could you elaborate more on EU’s role (EU diplomacy toolbox) concerning cyber security?

Cyber diplomacy toolbox – if something happens how do we react. International law allows retaliation. We have regulations. What are the measures in case of cyberattack against a member state? All the rules apply to cyber security (political statements, sanctions etc). The same as the EU has done in the case of Crimea. In the EU it is easier than in NATO. In NATO, there is no mechanism of what to do in case of an attack.

However, there is a problem with the EU and overregulation - EU is very happy when it can regulate something. EU is not a single market, with cyber it is more complicated, there are more regulations. Some regulations are needed because you need to have some frames. You have to know what is allowed and what is not. It is difficult to find a balance.

How Is the cooperation with industries?

Estonia is cooperating pretty well with the industries. All industries (Microsoft, Facebook) complained that governments were not cooperating enough. Industries have ideas. States will not give away authority on retaliation, attribution etc. It is about attitudes (I know how to do my job!). Governments are starting to understand that they can’t do anything without industries. In the end, they have IT-nerds, governments cannot afford them. Hackers are going to school and teach cyber hygiene to students. Teachers were negative until they started to cooperate with the policemen. She said that hackers despite their image are not bad guys.

How much is Estonia an ideal case? How to implement it to other countries?

Estonia is doing well. Other countries need to find what is suitable to them. They don’t need to copy; every country (state) can find something what is interesting to them. Estonia needs to introduce what we are doing and urge others to find what is interesting to them. You can always do the same thing but with going around the corner.

Konspekteeris Kert Ajamaa